در این دستگاه، سیستم‌های پیشرفته خشک کن با استفاده از لامپ‌های حرارتی تشعشی (طیف نوری مرئی قرمز تا مادون قرمز) طراحی و ساخته شد که برای خشک کردن میوه‌ها و سبزیجات مختلف در صنایع غذایی کاربرد دارد. به طوریکه با تابش امواج مادون قرمز به سطح میوه و سبزی، امواج توسط سطح جذب شده و باعث خشک شدن سریع میوه و سبزی ‌می‌شود. در مقایسه با سیستم‌های مشابه که با مشعل گازی کار ‌می‌کنند که علاوه بر آلودگی محیطی زیاد، راندمان پائینی دارند، استفاده از این نوع انرژی باعث افزایش کیفیت، راندمان و کاهش مصرف انرژی ‌می‌گردد.

امواج مادون قرمز

    امواج فروسرخ یا مادون قرمز نوعی از امواج الکترومغناطیسی هستند که بعد از برخورد با جسم موجب گرم شدن آن ‌می‌شود. این امواج دسته‌ای از پرتوهای نامرئی خورشید هستند. به همین سبب وقتی در مقابل نور خورشید قرار ‌می‌گیریم احساس گرما ‌می‌کنیم. این امواج دارای طول موج بیشتر از امواج مرئی و بسامد(فرکانس) کمتر از آن‌ها هستند. به همین دلیل در نمودار طیف الکترومغناطیس بعد از امواج مرئی قرار دارد. این امواج در نمودار بعد از رنگ سرخ در امواج مرئی، که کمترین شکست را نسبت به دیگر رنگ‌ها دارد قرار ‌می‌گیرد. به همین سبب به آن‌ها امواج فروسرخ ‌می‌گویند. امواج فروسرخ در بازه بسامدی ۳۰۰ گیگاهرتز تا ۴۲۸ تراهرتز و طول موج ۱ میلی متر تا ۷۰۰ نانومتر قرار ‌می‌گیرند. با توجه به سهم امواج مادون قرمز از طیف رنگ‌ها، استفاده‌های کاربردی زیادی را ‌می‌توان برای این امواج نام برد که برخی از این کاربردها عبارتند از:

 • در سامانه‌های گرمایش تابشی
 • در ریموت دستگاه‌ها
 • در تلفن همراه
 • فیزیوتراپی
 • طیف بینی فروسرخ
 • ابزارهای دید در شب
 • کاربرد در شناسایی الیاف
 • تنظیم دما از راه دور
 • استفاده در بی سیمها برای ارتباطات

مدل‌های مختلف دستگاه

    از زمان طراحی و ساخت دستگاه‌های توربو فست، این شرکت نه تنها مدل‌های اولیه این دستگاه‌ها را تولید ‌می‌کند، بلکه تمام سعی خود را دارد که تکنولوژی‌ها ومقالات روز دنیا را در ساخت و توسعه دستگاه‌های تولید خود دخیل کند و تیپ‌های جدیدی از دستگاه‌ها را ارائه دهد که به روزترین تکنولوژی‌ها در آن استفاده شده باشد. لذا با توجه به تغییراتی که سالیانه در این دستگاه‌ها ایجاد ‌می‌شود، دستگاه توربوفست دارای چندین تیپ و مدل است که در جدول زیر انواع تیپ‌های دستگاه با هم مقایسه شده است. به طور کلی جنس بدنه ی همه ی دستگاه‌ها تک جداره و از جنس استیل است که در آن بهترین نوع استنلس استیل بکار گرفته شده است. تیپ‌های اولیه ی دستگاه به صورت زنجیری هستند که در آن لامپ‌ها ثابت و محصولات به صورت ریلی از زیر لامپ‌ها عبور ‌می‌کنند، اما در مدل‌های جدید محصولات ثابت و لامپ‌ها متحرک است. بسته به اندازه ی دستگاه، تعدادی لامپ‌های مادون قرمز رشته ای برای تولید امواج مادون قرمز و تعدادی فن برای گردش هوا و خروج رطوبت، در دستگاه تعبیه شده اند. به جز تیپ ۱ دستگاه، همه ی دستگاه مجهز به کنترلر صنعتی زینس یا کینکو ‌می‌باشد که از ۳ تا ۱۶ برنامه ی مختلف را شامل ‌می‌شود.

 

خصوصیات

تیپ ۱

IR1-Dryer

تیپ۲

IR2-Dryer

تیپ ۳

IR3-Dryer

تیپ ۵

IR5-Dryer

تیپ ۷

IR7-Dryer

توربو جت

Turbo Jet

نوع دستگاه

زنجیری زنجیری ثابت ثابت ثابت کابینتی

جنس بدنه

استیل استیل استیل استیل استیل گالوانیزه ضد زنگ

لامپ‌ها

ویکتور انگلیس ویکتور انگلیس ویکتور انگلیس ویکتور انگلیس ویکتور انگلیس گازی

فن‌ها

زیلابگ ایتالیا زیلابگ ایتالیا زیلابگ ایتالیا زیلابگ ایتالیا زیلابگ ایتالیا زیلابگ ایتالیا

PLC

ندارد دارد کینکو زیمنس زیمنس زیمنس

سینی‌

فود گرید فود گرید گرانیت گرانیت گرانیت و استیل دلخواه

تعداد برنامه‌

ندارد ۱ ۳ ۵ ۱۶ ۱

 

خشک کردن محصولات

 به طور کلی برای خشک کردن محصولات ابتدا باید میوه‌ها و سبزیجات به خوبی شسته و ضدعفونی شوند که در حال حاضر ازن قوی ترین و بی ضررترین ماده برای شستشو به شمار ‌می‌آید. پس از شستشو و خشک شدن محصولات به وسیله ی اسلایسر محصولات را با ضخامت‌های یکسان اسلایس کنید. محصولات اسلایس شده درون سینی‌ها قرار ‌می‌گیرد و درون دستگاه گذاشته ‌می‌شود و دستگاه روشن ‌می‌شود.

 • در هر متر مربع از سینی چیزی حدود 700 گرم سبزی قرار ‌می‌گیرد. لازم به ذکر است که سبزی‌ها باید کاملاً شسته و ضدعفونی شوند و ساقه‌ها کاملاً جدا شوند و پس از آبگیری کامل درون سینی‌ها چیده شوند.
 • برای میوه‌ها میزان ظرفیت در هر سینی،بستگی به ضخامت میوه‌ها دارد. در یک سینی با ابعاد یک مترمربع، حدود 1500 گرم میوه ی اسلایس شده با ضحامت حدود 2 میلی متر قرار ‌می‌گیرد. چنانچه ضخامت 2 برابر شود، ظرفیت نیز افزایش ‌می‌یابد. لازم به ذکر است که با توجه به اینکه میوه‌های مختلف، چگالی‌های متفاوتی دارند، میزان ظرفیت میوه‌ها ممکن بین 100 تا 300 گرم متفاوت باشد در ادامه دو جدول تهیه شده است که درصد آب موجود در میوه‌ها و صیفی جات مختلف نشان داده شده است.
 • با توجه درصد آب موجود در محصولات مختلف، دما و زمان مورد نیاز برای خشک کردن محصولات مختلف، متفاوت خواهد بود.
 • توجه شود که برای محصولات مختلف (سبزی یا میوه) نوع سینی‌ها باید متفاوت باشد.
 • پس از خشک کردن محصولات توسط دستگاه، محصولات خشک شده باید به مدت 2 الی 24 ساعت برای خروج کامل رطوبت از محصولات و حفظ کیفیت بیشتر، در محیط قرار گیرند و به اصطلاح به محصولات ماند دهیم.

 

درصد آب موجود در برخی از میوه جات

میوه

درصد آب

میوه

درصد آب

سیب ۸۴ گریپ فروت ۹۷
گلابی ۸۴ پرتقال ۸۷
هلو ۸۹ بلوبری ۸۵
انگور ۸۱ شاه توت ۸۸
آلو ۸۵ آلبالو ۸۱
لیمو ۸۹ آناناس ۸۷

 

درصد آب موجود در برخی از صیفی جات

میوه

درصد آب

میوه

درصد آب

خیار ۹۶ هندوانه ۹۲
کاهو ۹۵ طالبی ۹۰
کلم چینی ۹۵ گوجه ۹۴
بروکلی ۸۹ کدو ۹۴
فلفل دلمه ای ۹۳ تربچه ۹۵

 

موارد ایمنی در هنگام کار با دستگاه‌های توربو فست مادون قرمز

دستگاه‌های توربو فست مادون قرمز نیز همچون بسیاری از دستگاه‌های خانگی و صنعتی، دارای یک سری موارد ایمنی است که در صورت رعایت این نکات نه تنها طول عمر دستگاه افزایش ‌می‌یابد بلکه از آسیب رساندن به افراد نیز جلوگیری ‌می‌شود. برخی از این نکات که در رابطه با دستگاه وجود دارند به شرح زیر است.

 • این دستگاه برای خشک کردن میوه و سبزیجات طراحی شده است، لذا از قرار دادن و خشک کردن محصولاتی همچون گوشت و مرغ و هر آنچه که دارای بخارات چرب است، در دستگاه خودداری شود. این بخارات چرب روی لامپ‌ها ‌می‌نشیند و طول عمر لامپ‌ها و دستگاه را کاهش ‌می‌دهد.
 • دستگاه با توجه به اینکه مربوط به صنایع غذایی ‌می‌باشد ‌می‌بایست در محیطی مناسب و تا ارتفاع 2 متر سرامیک شده نصب گردد که آسیب نبیند.
 • با توجه به حساس بودن دستگاه فقط اپراتور‌هایی که آموزش دیده اند و یا در آینده توسط شرکت سازنده آموزش میبینند فقط اجازه کار با دستگاه را خواهند داشت.
 • تعداد سینی‌هایی که در هر بار بارگذاری در داخل دستگاه گذاشته میشود حتما باید یک ست کامل باشد، زیرا تابش مستقیم لامپ به فن، منجر به آسیب رسیدن به فن ‌می‌شود.

سبزی‌ها و میوه‌های مختلف میبایست کاملا خشک و کاملاً ابکشی شده روی دستگاه گذاشته شود. در غیر این صورت آب اضافی موجود در محصولات منجر به آسیب رساندن به فن‌ها و لامپ‌ها ‌می‌شود.